Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Microsoft Teams Network Tüketim Değerlerini Düzenleme

Microsoft Teams yönetim panelinizde “Media bit hızı” varsayılan değer olarak “50.000 Kbps (Saniyede kilobit hızlı)” olarak gelmektedir. Bu, ne kadar fazla bant genişliği varsa, aramanın ve videonun kalitesinin o kadar iyi olduğu anlamına gelir. Bu ayar kural oluşturarak kişilere göre tasarlanabilir. Son kullanıcılarda ihtiyaç duyulan video kalitesi ve yöneticilerde ihtiyaç duyulan video kalitesi değişiklik gösterebilir. Yapınızı buna göre tasarlamak kesinlikle ihtiyaç duyulan bir çalışma olacaktır. EUTD bu ifadeye katılıyor.

Yapılan araştırmalara göre Video kalitesine göre ihtiyaç duyulan ortalama bit değerleri aşağıdaki gibidir;

  • 144p Ortalama 70 – 100 Kbps
  • 240p Ortalama 230 – 260 Kbps        
  • 360p Ortalama 730 – 760 Kbps
  • 480p Ortalama 1200 – 1700 Kbps    
  • 720p 30 fps Ortalama 2500 – 3200 Kbps
  • 1080p 30 fps Ortalama 3500 – 4000 Kbps

Burada paylaşılan detayları incelemek için “https://en.wikipedia.org/wiki/YouTube#Quality_and_formats” üzerinden kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Değerler ortalama Video kalitelerini temsil etmektedir ses akışı ve ekran paylaşımı gibi detaylar düşünülerek değerleri gireceğiz.

Microsoft tarafından paylaşılan Ortalama veri tüketim değerleri.

Bant genişliği Senaryolar
30 kbps Birebir ses görüşmeleri
130 kbps Birebir ses görüşmeleri ve ekran paylaşımı
500 kbps Birebir kaliteli görüntülü görüşme 360p 30fps
1.2 Mbps Birebir HD çözünürlükte ve HD kalitesinde görüntülü arama 720p 30fps
1.5 Mbps Birebir HD çözünürlükte ve HD kalitesinde görüntülü arama 1080p 30fps
500kbps/1Mbps Grup sesli görüşmeleri
1Mbps/2Mbps HD Grup Video görüşmesi (540p video1080p paylaşım)

 

Panel üzerindeki ayarlar mevcut yapınızda sahip olduğunuz internet hızı ile doğru orantılıdır. Buradaki yapağımız çalışmalarda ben ortalama değerler kullanacağımız sizler “Teams ağ planlayıcısı aracı” makalesinden faydalanarak hesaplama yapabilirsiniz.

İşlemleri yapmak için öncelikle Microsoft Teams admin panelinize giriş yapmanız gerekiyor ilgili alana erişmek için  “admin.teams.microsoft.com” ten erişim gerçekleştirebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra sol listeden “Meetings” sekmesi içerisinde “Meeting policies” sekmesine giriş yapıyoruz. Buradaki kurallarda “Global (Org-wide default)” kural şirketiniz için varsayılan kuraldır ve tüm şirketi etkileyecek ayarı buradan yapacağız.

Global (Org-wide default) içerisine giriş yaptıktan sonra “Media bit rate (Kbs)“ alanını düzenleyerek “3500 Kbps” olarak güncelliyoruz ve kayıt ediyoruz.

Tüm şirketimizde çalışacak kuralı güncelledikten sonra Yöneticiler için yeni kural oluşturmak için tekrar “Meeting policies” alanından “+ Add” butonunu kullanarak yeni kuralımızı oluşturuyoruz.

Yeni kuralımız açıldığında öncelikle isim atıyoruz ben örnek bir isim olarak “Özel – Meeting Policy –Yönetim kadrosu” adını veriyorum. Daha sonra “Media bit rate (Kbs)“ alanını düzenleyerek “5500 Kbps” olarak güncelliyoruz ve kayıt ediyoruz. Global ayarlarınızda düzenlediğiniz ve şirkette uygulanan farklı bir kural özelliği varsa yeni kural içerisinde’ de düzenlemeyi unutmayalım.

Yeni kuralımızı tamamladık. Yapmamız gereken işlem bu kuralı kullanıcılara atamak. Bu işlemi ben kuralı oluşturduğumuz alandan yapacağız. Meeting Policies sekmesinden oluşturduğumuz kuralı seçtikten sonra “Manage users” sekmesi aktif olacaktır. Manage users sekmesine giriş yapıyoruz.

Açılan listeli kullanıcı listesinden yeni kuralı atamak istediğiniz kullanıcıları seçerek “Add” butonuyla ekliyoruz ve kayıt edip bu işlemi tamamlıyoruz.

Yeni kuralımızı ve Global kuralımızı düzenleyerek Teams kullanılarak oluşacak network trafiğini optimize etmiş oluyoruz.