Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Microsoft Teams Ağ Planlayıcı

Ağ Planlayıcı, kuruluşunuzu Teams’e bağlamak için ağ gereksinimlerini belirlemenize ve düzenlemenize yardımcı olur. Bireysel siteler dâhil olmak üzere tüm ağınızın ayrıntılarını, WAN ve internet çıkış ayrıntılarını, personel dağılımı ve kullanıcı sayılarıyla birlikte eklersiniz ve Ağ Planlayıcı, Teams’i kullanmak için ağ gereksinimlerini hesaplar.

Ağ planlayıcısını kullanmak için Global Yönetici, Teams Servis Yöneticisi veya Teams İletişim Yöneticisi olmanız gerekir.

Microsoft Teams Admin paneline” giriş yaparak başlıyoruz. Network planner raporu oluşturmak için kullanıcı profillerinizi kendiniz oluşturabilirsiniz. Varsayılan olarak gelen profillerde Teams room System, Remote worker ve Office worker kuralları bulunmaktadır.

Bulunan kurallarda varsayılan olarak tüm servisleri kullandıkları şeklinde dizayn edilmektedir. Yapınızda uyguladığınız kurallara istinaden kullanıcı profillerini kendiniz oluşturabilirsiniz.

Ben varsayılan kullanıcı profilleri ile devam ediyorum. Network plans içerisinde “Add” butonu ile kuralı oluşturmaya başlıyoruz.

Kuralımıza isim veriyoruz dilerseniz kuralınız ile ilgilide açıklama ekleyebilirsiniz.

Oluşan kuralımızın ismine tıklayarak giriş yapıyoruz.

Açılan ekranda “Add a network site” butonuna tıklıyoruz.

Lokasyon bilgilerimizi oluşturmak için “+ Create an address” alanına giriş yapıyoruz.

Adres kaydına isim ve detayları girerek kaydı tamamlıyoruz.

Kuralımıza isim giriyoruz. Oluşturduğumuz adreste olan Teams kullanıcısı âdetini giriyoruz. Network settings alanından network bilgimizi giriyoruz. Yapınızda “ExpressRoute” ve “MPLS” devreniz varsa ilgili alanları aktif ederek network detaylarınızı girebilirsiniz.  İnternet hızınızı “Internet link capacity” alanına giriş yapıyoruz. Teams üzerinden PSTN entegrasyonu kullanıyorsanız “PSTN egress” alanından seçerek “Save” butonu ile işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Kuralımız oluştuktan sonra raporumuzu oluşturuyoruz.

Raporumuz için isim verdikten sonra “Calculation” alanından kullanıcı profilimizi düzenliyoruz. Kendi oluşturduğunuz profilleriniz varsa “+ Add” butonunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı adetimizde 500 kişi olarak giriş yaptığımız için bu alanda 500 kişilik bir profil geldi. Office içi kullanıcı âdetimiz 400, Office dışı kullanıcı âdetimiz 100 olarak giriş yaptıktan sonra “Generate report” butonu ile raporumuzu oluşturuyoruz.

Oluşan raporda Networkünüzün % kaç kullanımını Teams servisi için ayırmak istediğinizi seçerek yeterlilik durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

Oluşturduğunuz raporu incelemek için sağ üst alanda bulunan sekmeleri kullanarak Tablo olarak, Grafik tablosu olarak, Full ekranda görebilir ya da PDF olarak indirerek inceleyebilirsiniz.

Ağ Planner hakkında daha fazla bilgi için “Microsoft Dokümanlar” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.