Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Microsoft 365 ve Microsoft Teams İçin Temel Ağ İlkeleri

Şu anda ağ bant genişliğini kullanma şeklinizi ve Microsoft Teams’i kullanıma sunduğunuzda bunun nasıl değişebileceğini değerlendirmek için birkaç yaklaşım vardır. Planlama sırasında sormanız gereken bazı önemli soruları ve kullanıma sunmadan önce bunları nasıl yanıtlayabileceğinizi inceleyelim.

Teams Ağ Trafiği

Microsoft Teams, hizmeti sağlamak için hem dâhili ağınızı hem de internet bağlantınızı kullanır. Teams’ i dağıtırken, dağıtımın risklerini ve gereksinimlerini anlamanıza yardımcı olması için önce ağ performansınızı değerlendirmenizi öneririm. Bu süreç, gerekli olabilecek herhangi bir değişikliği planlamanıza olanak tanıyacaktır.

Kullanıcı deneyimini optimize etmek için ağ, istemciler ve en yakın Microsoft 365 uç noktaları arasında en az kısıtlayıcı erişime izin vermelidir. Microsoft Teams, kullanıcı telefon aramalarının, konferansların ve paylaşılan ekran işbirliklerinin sorunsuz çalışması için düşük gecikmeli bir ağa dayanır. Ekipler ağ trafiği üç türe ayrılabilir:

 • Veri trafiği Microsoft 365 çevrimiçi ortamı ile Teams istemcisi arasındaki  (sinyal verme, iletişim durumu, sohbet, dosya yükleme ve indirme, OneNote senkronizasyonu)
 • Birebir görüşmelerde Microsoft Teamsgerçek zamanlı iletişim trafiği (ses, video, masaüstü paylaşımı)
 • Konferans görüşmelerindeMicrosoft Teams gerçek zamanlı iletişim trafiği (ses, video, masaüstü paylaşımı)

Bu durumlar, hem Teams istemcileri arasında birebir görüşmeler arası trafiği hem de Microsoft 365 bulut hizmeti ile Teams istemcileri arasındaki trafiği oluşturur. Bu trafik akışını optimize etmek için ağınızın şunlara izin verdiğinizi kontrol edin;

 • Dâhili ağ segmentleri arasında veri akışı.
 • Ağ siteleri ve Microsoft 365 arasında veri akışı.
 • Gerekli tüm bağlantı noktalarına erişim. Doğru bağlantı noktalarının açılmaması veya belirli bağlantı noktalarının aktif olarak engellenmesi, kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecektir.
 • Proxy’ leri ve paket inceleme cihazlarını atlamak için Microsoft 365 trafik izinleri.

Teams’i dağıtmayı planlarken, aşağıdaki ağ ile ilgili soruları göz önünde bulundurun:

 • Gerekli tüm IP’lere ve bağlantı noktalarına erişim açık mı?
 • Trafik Microsoft 365 ağına nasıl yönlendirilir?
 • Ağın gecikme  ve paket kaybı oranları nelerdir?
 • Kullanıcılarınız ve temel teknolojiler için yeterli bant genişliği var mı?
 • Ağ ortamında akustik gürültü var mı?
 • Görüntü ve ses kullanılacak görüşmeler için yapınızda bulunan cihazlar yeterli mi?
 • Ağınız kablosuz mu kablolu mu? (Kablosuz ağlar gerçek zamanlı iletişim için tasarlanmamıştır ve kablolu bir ağ tercih edilmelidir.)

Microsoft Teams 365 bant genişliği gereksinimleri

Microsoft Teams, ağınız için mümkün olan en iyi deneyimi sağlar. Teams, ağ bant genişliğini kullanırken tutucu davranır ve 1,2 Mbps’nin altında yüksek tanımlı video kalitesi sunar. Her sesli/görüntülü görüşmede veya toplantıda kullanılan bant genişliği miktarı, video düzenine, çözünürlüğe ve saniyedeki kareye göre değişecektir.

Değişken kodeklerle, ortam üzerinde minimum etkiyle sınırlı bant genişliğine sahip ortamlarda görüşülebilir. Ancak daha yüksek bant genişliğinin mevcut olduğu yerlerde, kullanıcı deneyimi, 1080 p’ye kadar video çözünürlüğü, video için 30 fps’ye kadar ve içerik için 15 fps yüksek kaliteli ses dâhil olmak üzere kalite için optimize edilir. Bu, ne kadar fazla bant genişliği varsa, aramanın ve videonun kalitesinin o kadar iyi olduğu anlamına gelir. Teams, ağ koşullarınız ne olursa olsun en iyi ses, video ve içerik paylaşım deneyimini sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Microsoft Teams yönetim panelinizde “Media bit hızı” varsayılan değer olarak “50.000 Kbps (Saniyede kilobit hızlı)” olarak gelmektedir. Bu, ne kadar fazla bant genişliği varsa, aramanın ve videonun kalitesinin o kadar iyi olduğu anlamına gelir. Bu ayar kural oluşturarak kişilere göre tasarlanabilir. Son kullanıcılarda ihtiyaç duyulan video kalitesi ve yöneticilerde ihtiyaç duyulan video kalitesi değişiklik gösterebilir. Yapınızı buna göre tasarlamak kesinlikle ihtiyaç duyulan bir çalışma olacaktır. Bu süreçleri tasarlamak ile ilgili detaylara Microsoft Teams Network tüketim değerlerini düzenleme içerisinden erişebilirsiniz.

Teams Ağ Planlayıcı Aracı

Ağ Planlayıcı, kuruluşunuzun Microsoft Teams kullanıcılarını bağlamak için ağ gereksinimlerinin belirlenmesine yardımcı olur. Bant genişliği gereksinimlerini tahmin etmek ve ağınızın Teams için hazır olup olmadığını test etmek için bunu kullanabilirsiniz. Bu araca Microsoft Teams Admin panelinden erişilebilir.

Ağ ayrıntılarınızı ve Teams kullanımınızı sağladığınızda, Ağ Planlayıcı, ekiplerin ve bulut sesini kuruluşunuzun fiziksel konumlarında dağıtmak için ağ gereksinimlerini hesaplar. İndirme, yükleme ve gecikme kısıtlamalarını belirlemek için mevcut ağ bant genişliğinizi test edebilir ve doğrulayabilirsiniz.

Microsoft 365 Teams Ağ planlayıcı aracı makalesini kontrol ederek bu işlemleri yapabilirsiniz.

Microsoft 365 Ağ ilk katılım uygulaması

Microsoft 365 Ağ ilk katılım uygulaması  kullanarak ağ erişiminizi Microsoft 365’e test edebilirsiniz. Bu araç, Teams dâhil Microsoft 365 hizmetlerine olan ağ bağlantınızın kalitesini değerlendirir. Birkaç ayrıntı sağlayarak ve bir test aracı indirerek, konuma özgü bir rapor alırsınız: